Την Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου οι μαθητές του Ομίλου Φιλαναγνωσίας και Δημιουργικής γραφής του σχολείου μας, με τη συνοδεία των φιλολόγων  Ζευγολάτη Ιωάννας και Μότσια Ελπίδας, επισκέφτηκαν την Εθνική Βιβλιοθήκη Ελλάδας (ΕΒΕ) που στεγάζεται στο Κέντρο Πολιτισμού Σταύρος Νιάρχος στην Καλλιθέα.

Στα πλαίσια της εκπαιδευτικής αυτής επίσκεψης είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους φιλόξενους χώρους της Εθνικής Βιβλιοθήκης, να ενημερωθούν για τον τρόπο λειτουργίας της, τον όγκο και το είδος των τεκμηρίων που φιλοξενεί καθώς και για τον τρόπο και τους κανόνες δανεισμού βιβλίων.  Περιηγήθηκαν στα αναγνωστήρια και στους άλλους χώρους της βιβλιοθήκης (αίθουσες εκδηλώσεων και σεμιναρίων, στούντιο ηχογράφησης και κινηματογράφησης) και πληροφορήθηκαν για τις επαγγελματικές ομάδες που τη στελεχώνουν, όπως βιβλιοθηκονόμοι, συντηρητές έργων τέχνης, εκπαιδευτικοί, ιστορικοί κ.α.

Οι μαθητές μας ενθουσιάστηκαν με την ατμόσφαιρα του χώρου και τις δυνατότητες που προσφέρει η Εθνική Βιβλιοθήκη, γι’αυτό και δεσμεύτηκαν να την επισκεφτούν ξανά, όχι όμως ως απλοί επισκέπτες αλλά ως ενεργοί αναγνώστες!